Skip to content

50 Miry Brook RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block1856
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,300
35%
Improvement Value:$155,000
65%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398+6.7%
2024$7,871+1.2%
2023$7,776+6.5%
2022$7,299+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,748DeedBook 6598, Page 1315Recorded7/24/2025

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3351, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1952