Skip to content

47 Baltusrol StTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 30, 2023

Property Information

Block1841
Lot154
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,327
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
41%
Improvement Value:$123,200
59%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+10.7%
2024$6,640-2.4%
2023$6,807+6.5%
2022$6,389+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,327DeedBook 6537, Page 252Recorded10/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950