Skip to content

46 Wickom AveTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2003

Property Information

Block1861
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
33%
Improvement Value:$165,400
67%
Total Assessment$247,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,718+6.7%
2024$8,172+1.2%
2023$8,073+6.5%
2022$7,578+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,500
DeedBook 3076, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1955