Skip to content

40 Wickom AveTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Oct 23, 1980

Property Information

Block1861
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
40%
Improvement Value:$120,800
60%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+6.7%
2024$6,698+1.2%
2023$6,617+6.5%
2022$6,212+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 2145, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1955