Skip to content

12 Brown DrTrenton, NJ 08690

Built 1953

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Oct 23, 2018

Property Information

Block1865
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,167
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
42%
Improvement Value:$115,000
58%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,942+6.7%
2024$6,507+1.2%
2023$6,428+6.5%
2022$6,034+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900

From:

To:

Sq Ft1,167DeedBook 6346, Page 1243Recorded10/29/2018

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 4705, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$154,900
DeedBook 4124, Page 258

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2710, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1953