Skip to content

17 Brown DrTrenton, NJ 08690

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2023

Property Information

Block1867
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
45%
Improvement Value:$103,000
55%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,600+6.7%
2024$6,187+1.2%
2023$6,112+6.5%
2022$5,737+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954