Skip to content

20 Mario DrTrenton, NJ 08690

Built 1965

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 31, 2007

Property Information

Block1867
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
39%
Improvement Value:$130,200
61%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,538+6.7%
2024$7,065+1.2%
2023$6,980+6.5%
2022$6,552+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 5715, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$138,900
DeedBook 2360, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1965