Skip to content

447 Atlantic AveTrenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block1870
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
17%
Improvement Value:$140,500
83%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+6.7%
2024$5,589+1.2%
2023$5,521-6.3%
2022$5,893+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 3287, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1950