Skip to content

345 Atlantic AveTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block1870
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage953
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
21%
Improvement Value:$102,500
79%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,564+6.7%
2024$4,277+1.2%
2023$4,226-6.3%
2022$4,510+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,000
Sq Ft953DeedBook 6392, Page 1363Recorded1/6/2020

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 3571, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1940