Skip to content

440 Massachusetts AveTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Aug 28, 2000

Property Information

Block1870
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
22%
Improvement Value:$94,000
78%
Total Assessment$119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,222+6.7%
2024$3,957+1.2%
2023$3,909-6.3%
2022$4,173+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 3897, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1940