Skip to content

392 Massachusetts AveTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 1984

Property Information

Block1870
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
18%
Improvement Value:$117,100
82%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,032+6.7%
2024$4,717+1.2%
2023$4,660-6.3%
2022$4,974+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940