Skip to content

617 Johnston Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1935

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Oct 14, 2004

Property Information

Block1878
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage957
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
22%
Improvement Value:$92,700
78%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+6.7%
2024$3,911+1.2%
2023$3,863-6.3%
2022$4,124+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 4899, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 3114, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1935