Skip to content

1532 Elizabeth AveTrenton, NJ 08629

Built 1910

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 31, 1992

Property Information

Block1872
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
29%
Improvement Value:$65,700
71%
Total Assessment$92,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,267+6.7%
2024$3,062+1.2%
2023$3,025-3.3%
2022$3,127+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2611, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1910