Skip to content

560 Atlantic AveTrenton, NJ 08629

Built 1895

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 23, 2008

Property Information

Block1872
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,611
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
18%
Improvement Value:$117,400
82%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,018+6.7%
2024$4,703+1.2%
2023$4,647-3.3%
2022$4,803+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5797, Page 230

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4578, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1895