Skip to content

1526 Elizabeth AveTrenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$76,500
Last Sale Date
Nov 22, 2000

Property Information

Block1872
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
24%
Improvement Value:$69,100
76%
Total Assessment$91,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,210+6.7%
2024$3,009+1.2%
2023$2,973-3.3%
2022$3,073+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$76,500
DeedBook 3951, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1900