Skip to content

411 Lynwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 8, 1997

Property Information

Block1874
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class27
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
22%
Improvement Value:$79,400
78%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,591+6.7%
2024$3,366+1.2%
2023$3,325-6.3%
2022$3,549+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3258, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1925