Skip to content

429 Lynwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block1874
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class27
Description2S F G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
23%
Improvement Value:$76,200
77%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,492+6.7%
2024$3,273+1.2%
2023$3,234-6.3%
2022$3,452+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$155,500
DeedBook 5223, Page 276

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 3262, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925