Skip to content

448 Lynwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block1875
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
20%
Improvement Value:$95,100
80%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,190+6.7%
2024$3,927+1.2%
2023$3,880-6.3%
2022$4,141+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,024DeedBook 6611, Page 352Recorded12/2/2025

Property Sale

SaleMulti
$91,500
DeedBook 3366, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1916