Skip to content

101 Hollywood DrTrenton, NJ 08609

Built 1912

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block1752
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
19%
Improvement Value:$115,100
81%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,011+6.7%
2024$4,697+20.0%
2023$3,916-0.4%
2022$3,930+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,064DeedBook 6469, Page 639Recorded12/30/2021

Property Sale

Sale
$178,000
Sq Ft1,064DeedBook 6459, Page 1325Recorded10/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 6404, Page 1546

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,064DeedBook 6404, Page 1546Recorded5/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1912