Skip to content

119 Joan TerrTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Jul 2, 1997

Property Information

Block1882
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
25%
Improvement Value:$76,200
75%
Total Assessment$102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602+6.7%
2024$3,376+1.2%
2023$3,335-6.3%
2022$3,560+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 3273, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1925