Skip to content

127 Joan TerrTrenton, NJ 08629

Built 1916

Last Sale Price
$69,500
Last Sale Date
Dec 30, 1999

Property Information

Block1882
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
25%
Improvement Value:$70,400
75%
Total Assessment$94,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,327+6.7%
2024$3,118+1.2%
2023$3,080-6.3%
2022$3,288+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$69,500
DeedBook 3751, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1916