Skip to content

125 Joan TerrTrenton, NJ 08629

Built 1916

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 2, 2015

Property Information

Block1882
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
26%
Improvement Value:$68,600
74%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,263+6.7%
2024$3,059+1.2%
2023$3,022-6.3%
2022$3,225+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 6228, Page 409Recorded9/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1916