Skip to content

241 Richland Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1951

Last Sale Price
$279,700
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block1888
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
15%
Improvement Value:$181,600
85%
Total Assessment$214,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545+6.7%
2024$7,072+26.0%
2023$5,612-6.3%
2022$5,991+2.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$279,700
Sq Ft1,404DeedBook 6431, Page 1689Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 6287, Page 1226Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$136,011

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 6274, Page 266Recorded1/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$252,500
DeedBook 5923, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5254, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1951