Skip to content

453 Ward AveTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 16, 1997

Property Information

Block1890
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
24%
Improvement Value:$145,500
76%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+6.7%
2024$6,309+1.2%
2023$6,232-3.3%
2022$6,442+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3237, Page 84

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 2600, Page 591

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 2510, Page 360

Property Sale

SaleMulti
$95,500
DeedBook 2349, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1985