Skip to content

461 Ward AveTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 15, 2001

Property Information

Block1890
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
20%
Improvement Value:$174,300
80%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,707+6.7%
2024$7,224+1.2%
2023$7,136-3.3%
2022$7,377+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4009, Page 37

Property Sale

SaleMulti
$127,700
DeedBook 2365, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1985