Skip to content

130 Lewis AveTrenton, NJ 08629

Built 1960

Last Sale Date
Feb 22, 2000

Property Information

Block1890
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
22%
Improvement Value:$113,200
78%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,099+6.7%
2024$4,779+1.2%
2023$4,722-3.3%
2022$4,881+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960