Skip to content

13 Haslach AveTrenton, NJ 08629

Built 1952

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Dec 30, 2002

Property Information

Block1890
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
17%
Improvement Value:$136,900
83%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,808+6.7%
2024$5,443+1.2%
2023$5,377-3.3%
2022$5,559+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 4437, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 2761, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1952