Skip to content

1387 Elizabeth AveTrenton, NJ 08629

Built 1915

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 23, 2019

Property Information

Block1891
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,006
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
25%
Improvement Value:$96,100
75%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,416+6.7%
2024$4,139+1.2%
2023$4,089-3.3%
2022$4,226+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,006DeedBook 6389, Page 859Recorded12/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1915