Skip to content

32 D'Arcy AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2006

Property Information

Block1891
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
18%
Improvement Value:$96,900
82%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,176+6.7%
2024$3,914+1.2%
2023$3,867-3.3%
2022$3,997+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 2427, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1925