Skip to content

281 Hollywood Dr

Trenton, NJ 08609

Built 1930

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 19, 2023

Property Information

Block1757
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
28%
Improvement Value:$76,700
72%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,764+6.7%
2024$3,528+1.2%
2023$3,485-6.3%
2022$3,720+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft816DeedBook 6553, Page 1436Recorded4/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1930