Skip to content

133 D'Arcy AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 8, 2014

Property Information

Block1899
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class27
Description2SF-2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
24%
Improvement Value:$86,000
76%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,982+6.7%
2024$3,732+1.2%
2023$3,687-3.3%
2022$3,811+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 6186, Page 745Recorded1/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3664, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1925