Skip to content

42 Scammell AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block1882
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
25%
Improvement Value:$83,700
75%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,936+6.7%
2024$3,689+1.2%
2023$3,645-6.3%
2022$3,891+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 6244, Page 537Recorded3/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 3350, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1925