Skip to content

111 Haslach Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Mar 15, 2001

Property Information

Block1909
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
22%
Improvement Value:$107,800
78%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,846+6.7%
2024$4,542+1.2%
2023$4,487-3.3%
2022$4,638+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 4046, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1940