Skip to content

137 Haslach Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1950

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 9, 1997

Property Information

Block1909
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
16%
Improvement Value:$184,900
84%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,721+6.7%
2024$7,237+17.9%
2023$6,138-3.3%
2022$6,345+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3214, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1950