Skip to content

1624 Hamilton AveTrenton, NJ 08629

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 26, 1988

Property Information

Block1909
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,200
53%
Improvement Value:$114,800
47%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,669+6.7%
2024$8,125+1.2%
2023$8,027-3.3%
2022$8,298+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2440, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1920