Skip to content

505 Sam Naples Rd

Trenton, NJ 08609

Built 1985

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Jun 28, 1983

Property Information

Block1911
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
28%
Improvement Value:$123,700
72%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,832+7.0%
2024$5,451+1.3%
2023$5,382-1.6%
2022$5,471+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook 2220, Page 675