Skip to content

1756 Hamilton AveTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
May 30, 1990

Property Information

Block1911
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
22%
Improvement Value:$157,700
78%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150+6.7%
2024$6,702+1.2%
2023$6,621-3.3%
2022$6,844+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 2530, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$140,500
DeedBook 2364, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1985