Skip to content

68 Leuckel Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1925

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block1913
Lot150
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
33%
Improvement Value:$92,700
67%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,846+6.7%
2024$4,542+1.2%
2023$4,487-3.3%
2022$4,638+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$224,900
Sq Ft1,056DeedBook 6451, Page 385Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,056DeedBook 6443, Page 613Recorded6/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925