Skip to content

20 June Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1994

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block1913
Lot291
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
27%
Improvement Value:$164,800
73%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,943+6.7%
2024$7,445+1.2%
2023$7,355-3.3%
2022$7,603+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 6307, Page 1578Recorded11/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 2885, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1994