Skip to content

61 Elkton AveTrenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Sep 23, 2015

Property Information

Block1913
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,843
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
35%
Improvement Value:$165,100
65%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+6.7%
2024$8,337+1.2%
2023$8,236-3.3%
2022$8,513+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,843DeedBook 6230, Page 41Recorded10/1/2015

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6150, Page 1830

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 2612, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1973