Skip to content

494 Kuser RdTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2013

Property Information

Block1913
Lot341
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
26%
Improvement Value:$113,900
74%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,434+6.7%
2024$5,093+1.2%
2023$5,032-3.3%
2022$5,201+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920