Skip to content

57 Elkton AveTrenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
May 13, 2010

Property Information

Block1913
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
27%
Improvement Value:$220,400
73%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,699+6.7%
2024$10,028+1.2%
2023$9,906-3.3%
2022$10,240+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$317,500
DeedBook 6054, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$163,250
DeedBook 2709, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1973