Skip to content

239 Bentley Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block1913
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description1SF G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
34%
Improvement Value:$167,500
66%
Total Assessment$253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,940+6.7%
2024$8,380+1.2%
2023$8,278-3.3%
2022$8,557+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$282,500
DeedBook 4758, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1973