Skip to content

124 Pope AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jan 9, 2008

Property Information

Block1913
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
29%
Improvement Value:$131,200
71%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,474+6.7%
2024$6,068+1.2%
2023$5,994-3.3%
2022$6,196+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 5787, Page 204

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2783, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1952