Skip to content

237 Pope Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Date
Sep 3, 1997

Property Information

Block1913
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
27%
Improvement Value:$138,200
73%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,671+6.7%
2024$6,253+1.2%
2023$6,177-3.3%
2022$6,385+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956