Skip to content

8 Hobbs Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Mar 31, 1992

Property Information

Block1921
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
34%
Improvement Value:$157,500
66%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+6.7%
2024$7,884+1.2%
2023$7,789-3.3%
2022$8,051+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 2597, Page 694

Property Sale

SaleMulti
$80,900
DeedBook 2284, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1985