Skip to content

464 Cypress La

Trenton, NJ 08619

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block1921
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
56%
Improvement Value:$57,300
44%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,574+6.7%
2024$4,287+1.2%
2023$4,235-3.3%
2022$4,378+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937