Skip to content

2110 Wh-Mer Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1977
Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block1923
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,235
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,200
43%
Improvement Value:$560,800
57%
Total Assessment$988,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,817+6.7%
2024$32,634+1.2%
2023$32,238+1.9%
2022$31,646+2.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-004652-26

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft5,235DeedBook 6518, Page 282Recorded3/21/2023

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 6196, Page 1157Recorded7/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1977