Skip to content

2060 Wh-Mer RdTrenton, NJ 08619

Commercial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block1923
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,010
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$658,100
17%
Improvement Value:$3,103,600
83%
Total Assessment$3,761,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$132,562+6.7%
2024$124,249+322.6%
2023$29,403+1.9%
2022$28,862+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$4,000,000
Sq Ft3,010DeedBook 6570, Page 1793Recorded10/8/2024

Property Sale

Sale
$1,000,000
Sq Ft3,200DeedBook 6453, Page 1780Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,200DeedBook 6314, Page 920Recorded1/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$760,000
DeedBook 6238, Page 863