Skip to content

2090 Wh-Mer RdTrenton, NJ 08619

Built 1981
Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 30, 1980

Property Information

Block1923
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
44%
Improvement Value:$644,000
56%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,414+6.7%
2024$42,566+1.2%
2023$42,050+1.9%
2022$41,277+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 2134, Page 299